سرانجام پس از مدت ها بررسی و آزمایش، نسخه نهایی اینترنت اکسپلورر 8 وارد نبرد مرورگرها شد. در حالیکه چند روز پیش مایکروسافت اعلام کرده بود در آزمایشات داخلی این شرکت IE8 از فایرفاکس 3 سریع تر عمل می کند، سایت PC World صحت این موضوع را در آزمایشگاه خود بررسی کرده است. باهم به مرور این آزمایش می پردازیم:

روش آزمایش:
در این مقایسه نسخه نهایی اینترنت اکسپلورر 8 و نسخه 3.0.7 فایرفاکس که آخرین نسخه نهایی این مرورگر است در مقابل هم قرار گرفته اند. 9 سایت Amazon، MySpace، Yahoo، PC World، YouTube، Microsoft، Apple، eBay و Wikipedia برای این آزمایش در نظر گرفته شدند و برای اینکه مسائلی مانند ترافیک و مشکلات سرورها تأثیرگذار نباشند هر کدام از سایت ها 10 بار بطور جداگانه در مرورگر ها باز شدند. همچنین بعد از هر دور تست نسخه تازه ای از ویندوز ویستا نصب و دور جدید آزمایش آغاز می شد.

نتیجه تست سرعت:
چه باور کنید چه نکنید نتیجه برتری اینترنت اکسپلورر 8 بر فایرفاکس 3.0.7 را نشان داد. اما این برتری در اکثر سایت ها به کمتر از نصف یک ثانیه می رسید. تنها برتری های قابل توجه در مورد سایت ویکی پدیای انگلیسی بدست آمد که IE8 با 9 ثانیه برتری رکورد 2.2 ثانیه را در برابر 3.3 ثانیه فایرفاکس در باز کردن این سایت بدست آورد. همچنین جالب اینکه IE8 سایت اپل را تقریباً 2 برابر سریع تر از فایرفاکس باز کرد !

جمع بندی:
این روزها که اکثر کاربرها از اینترنت پر سرعت استفاده می کنند جنگ سرعت بین مرورگرها بیشتر به رقابت بین شرکت ها تبدیل شده است و اختلاف ناچیز IE8 و فایرفاکس 3 احتمالا تأثیری بر تصمیم گیری کاربران نخواهد داشت و کسانی که استفاده کننده حرفه ای فایرفاکس هستند تنها برای سرعت به IE8 روی نخواهند آورد.اما به هر حال این برتری پیشرفت مهمی برای مایکروسافت خواهد بود که در چند ماه اخیر با ویندوز 7 هم رضایت کاربران را دوباره بدست آورده است.

دانلود: نسخه نهایی مرورگر اینترنت اکسپلورر 8
منبع خبر:  Sina View) win beta(نقل از PCWorld)


البته دوستان دیگری در این بخش نظرات بسیاری داده بودند:
که باید opera نیز در این آزمایش قرار می گرفت
در سایت های دیگر چنین نبود و ...

شمام نظر خودتون رو بگین..
نظر خود من که firefox هستش، opera هم خوبه ها نگیم که بده، ولی سلیقس دیگه تقریبا یکین.