مرورگر اینترنتی Internet Explorer مایکروسافت که چهار سال قبل دست‌کم روی 90 درصد کامپیوترهای جهان مورد استفاده قرار می‌گرفت، هم‌اکنون روزهای دشواری را در دوران زندگی خود تجربه می‌کند. بر اساس آمارهای جدید منتشر شده از سوی یک شرکت تحقیقاتی اینترنتی، طی ماه گذشته از هر سه کامپیوتر، تنها 2 دستگاه کامپیوتری از مرورگر IE استفاده کرده‌اند.

مرورگر IE تا پایان ماه مارس 7/0 درصد از محبوبیت خود را از دست داد و بر این اساس، سهم این مرورگر از بازار جهانی مرورگرهای اینترنتی به 8/66 درصد رسید که این رقم از زمان آغاز بررسی‌های شرکت تحقیقاتی Net Applications در این حوزه در سال 2005 تا کنون به کمترین میزان خود رسیده است.

عرضه اینترنتی IE8 دو هفته قبل باعث توقف یا کاهش سرعت محبوبیت مرورگر اینترنتی مایکروسافت نشد. این طور که گفته می‌شود، میزان سقوط مرورگر IE در ماه مارس از کاهش محبوبیت این نرم‌افزار طی 12 ماه گذشته بیشتر بوده است.

بر اساس اطلاعاتی که پیش‌تر از سوی شرکت NetApp منتشر شده بود، مرورگر IE8 در نخستین هفته ورود خود به بازار نتوانست کاربران دیگر مرورگرهای اینترنتی را متقاعد کند تا نرم‌افزارهای دیگر را کنار بگذارند و به سراغ این محصول بیایند. مرورگر IE8 توسط آن دسته از افرادی که پیش‌تر مرورگر IE7 را استفاده می‌کردند، بارگذاری شد و مورد استفاده قرار گرفت.

سهم مرورگر اینترنتی IE از بازارهای جهانی طی سال گذشته 8 درصد کاهش یافت. اگر میزان کاهش محبوبیت این محصول با همین سرعت ادامه پیدا کند، سهم مرورگر مایکروسافت از بازار جهانی مرورگرها در ژانویه 2010 تا 60 درصد سقوط خواهد کرد.