روح‌اللهی مدیرعامل مخابرات استان‌ تهران با اشاره به مصوبه هیئت دولت مبنی بر ورود مخابرات در راه‌اندازی سه میلیون پورت، ورود بخش دولتی به این حوزه را تا ابتدای سال 85 ممنوع اعلام و اظهار كرد: در حال حاضر 11 شركت PAP یا ندای فعال حدود 90 هزار پورت در استان تهران راه‌اندازی كرده‌اند.

راه‌اندازی یك میلیون از سه میلیون پورت پرسرعت اینترنت كه به صورت دولتی ایجاد می‌شود برعهده شركت مخابرات استان تهران بوده و تا پایان سال 88 مكلف به نصب و راه‌اندازی آن هستیم كه در این راستا قرارداد 80 هزار پورت تا پایان سال 87 نهایی شد و تجهیزات مورد نیاز برای راه‌اندازی این تعداد پورت تیرماه به دست ما خواهد رسید.

محمد روح‌اللهی مدیرعامل شركت مخابرات استان‌ تهران در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به مصوبه هیئت دولت مبنی بر ورود مخابرات در راه‌اندازی سه میلیون پورت، ورود بخش دولتی به این حوزه را تا ابتدای سال 85 ممنوع اعلام و اظهار كرد: در حال حاضر 11 شركت PAP یا ندای فعال حدود 90 هزار پورت در استان تهران راه‌اندازی كرده‌اند.

وی حضور جدی شركت‌ مخابرات استان تهران در حوزه پورت‌های پرسرعت در حدود مردادماه سال جاری عنوان و اظهار كرد: در حال حاضر امكان ارائه ADSL در همه مناطق استان تهران وجود ندارد.

او با بیان اینكه شركت‌های PAP در جهت عمل به تعهدات خود تلاش كرده‌اند ادامه داد: در عمده مناطق شهر و استان تهران، شركت‌های PAP پورت‌های پرسرعت را ارائه می‌دهند و فكر می‌كنم اگر همكاری بهتری بین مخابرات و شركت‌های PAP وجود داشته باشد و نیز سفارش‌ تجهیزات به نتیجه برسد بتوانیم تا درصد بالای نیازهای استان تهران را پوشش دهیم.

روح‌اللهی از ارائه 100 هزار پورت در استان تهران ازسوی شركت مخابرات استان تهران بین ماه‌های تیر و یا شهریور خبر داد و اظهار كرد: می‌دانیم كه تقاضا بیش از این مقدار خواهد بود و برای پاسخ به تقاضا همكاری شركت‌های PAP نیز ضروری است.

وی تاكید كرد: 100 هزار پورت كه راه‌اندازی می‌شود به طور عمده مورد استفاده متقاضیان شهر تهران قرار خواهد گرفت زیرا عمده تقاضا برای ADSL در شهرهای تهران و كرج است اما در حال حاضر به دلیل محدودیت تجهیزات برای افزایش تعداد پورت‌ها، اعلام عمومی برای ارائه نمی‌كنیم اما با وجود اینكه نمی‌توان به طور دقیق حجم بازار را محاسبه كرد اما مطمئنا تقاضا وجود دارد.

او خاطر نشان كرد: بودجه 88 مخابرات تهران مشخص شده است اما متاسفانه بخش خیلی كمی از آن را به راه‌اندازی پورت تخصیص داده‌اند كه درخواست اصلاح كرده‌ایم و درصورت تصویب در راه اجرا مشكل بودجه‌ای پیدا نخواهد شد. اما در كل، انجام مناقصه، خرید تجهیزات، نصب و راه‌اندازی حداقل یك پروسه هشت ماهه است.

وی با بیان این كه برای 400 هزار پورت دیگر سفارش آماده شده است، افزود: باید از شركت مخابرات ایران مجوز این طرح گرفته شود زیرا رقم سرمایه‌گذاری در این پروژه‌ قابل توجه است كه مناقصه آن اردیبهشت یا خردادماه انجام می‌شود و اگر مشكلی وجود نداشته باشد حدود مهر یا آبان‌ماه تجهیزات مورد نیاز آن در ایران است.

مدیر عامل شركت مخابرات استان تهران با اشاره به حدود 24 میلیون تلفن ثابت در كشور، تاكید كرد: این تعداد تلفن ثابت زمینه لازم برای نصب و راه‌اندازی پورت و ارائه سرویس ADSL به مردم را فراهم می‌كند و نشان می‌دهد كه ظرفیت‌ لازم برای گسترش آن وجود دارد. این میزان تقاضا ثابت می‌كند شركت‌های PAP برای ادای تعهدات خود فضا دارند با این همه تا كنون كمتر از 200 هزار پورت راه‌اندازی كرده‌اند.