طبق اعلام گروه ان پی دی، تقریبا تمامی نت بوك‌های به‌فروش رفته در ماه فوریه سال 2009 با ویندوز فعالیت می‌كردند تا لینوكس.

به گزارش بخش خبر تراشه از ایسنا، طبق اعلام این موسسه تحلیلی، این آمار كاملا برعكس روند مشاهده شده در نیمه نخست سال 2008 به شمار می‌رود كه كمتر از نیمی از نت بوك‌های عرضه شده به بازار با ویندوز مایكروسافت اجرا می‌شدند.

مقامات مایكروسافت در واكنش به آمار ان پی دی اعلام كردند كه نه تنها مردم ترجیحا ویندوز خریداری می‌كنند بلكه آن دسته از كسانی كه لینوكس را امتحان می‌كنند اغلب به ویندوز بازمی‌گردند.

موسسه IDC نیز در گزارش جدید خود اعلام كرده بود مایكروسافت 96 درصد از بازار نت بوك آمریكا را در ماه فوریه در اختیار داشت و در سال 2008 بر 76 درصد از بازار جهانی نت بوك مسلط است كه این شمار در سال‌های آینده بزرگ‌تر خواهد شد.

بر اساس این گزارش مایكروسافت اعلام كرده است قصد دارد سیستم عامل جدید ویندوز 7 را در برخی از نت بوك‌ها عرضه كند.

به طور كلی نت بوك‌ها نسبت به لپ‌تاپ‌های استاندارد سرعت و قدرت كمتری داشته و بهترین گزینه برای مرور وب و چك ایمیل به هنگام جابه‌جایی هستند. این دستگاه‌های سبك وزن با كی‌بوردهای كوچك وظایف بسیاری همچون ایجاد اسناد و صفحه گسترده را انجام می‌دهند.

طبق آمار IDC تعداد 10 میلیون دستگاه نت بوك در سال 2008 در سراسر جهان روانه بازار شد كه انتظار می‌رود در سال جاری دو برابر شده و در سال2010 رشد 25 درصدی داشته باشد.