ms_win7.gif مایکروسافت اعلام کرده برای جلوگیری از بهره‌برداری حملات مخرب از اجرای خودکار یا AutoPlay، این ویژگی را در ویندوز ۷ غیرفعال می‌کند.


طبق اعلام مایکروسافت، این شرکت ویژگی AutoPlay را در ویندوز ۷ تغییر می‌دهد تا از اجرای خودکار کدهای مخرب به هنگام اتصال دستگاه‌های جانبی مانند درایوهای USB به رایانه جلوگیری کند.


سیستم عامل جدید مایکروسافت دیگر گزینه برای نصب یا اجرای برنامه‌های نصب شده در درایو را نشان نمی‌دهد و در عوض به کاربر امکان می‌دهد آن‌ها را در پنجره اکسپلورر باز کنند.


تصمیم مایکروسافت برای تغییر ویژگی AutoPlay به‌دنبال بهره‌برداری مجموعه‌ای از برنامه‌های مخرب برای نصب خودکار نرم‌افزار مخرب در دستگاه رایانه صورت می‌گیرد.


نرم‌افزارهای مخرب در پوشش نام معمولی و گزینه آیکون مانند«این فایل را برای مشاهده باز کنید»، با انتخاب کاربر برای اجرای AutoPlay، دست به حمله می‌زنند.


بنا بر اعلام این شرکت نرم‌افزاری، برنامه‌های مخرب متعددی از جمله کرم کانفیکر از این ویژگی بهره برداری کرده‌اند. این حملات از تکنیک‌های مشابهی الهام گرفته‌اند که ویروس‌های رایانه‌یی قدیمی‌تر برای آلوده کردن دیسک‌های فلاپی انجام می‌دادند.


ویژگی AutoPlay تنها در مورد درایوهای قابل حمل اجرا نمی‌شود و CDها و DVDها نیز می‌توانند برای اعمالی مانند اجرای فایل‌های بازی به ویژگی AutoPlay دسترسی داشته باشند.