اپن آفیس، جایگزین رایگان و اپن‌سورس مناسب برای مایکروسافت آفیس


اپن‌آفیس مانند مایکروسافت آفیس یک بسته، شامل چندین نرم‌افزار کاربردی برای کارهای اداری است، که شامل نرم‌افزار پردازشگر کلمات (مثل Microsoft Word)، نرم‌افزار ارائه (مثل Microsoft Powerpoint) و نرم‌افزارهایی مشابه است که امکان ذخیره‌کردن به عنوان پرونده‌های PDF هم در آنها  گنجانده شده است.
 
کاتب اپن آفیس

 
در ادامه نگاه کوتاهی به نرم‌افزار درون بستهٔ اپن‌آفیس ۳.۱ داریم:

کاتب اپن‌آفیس (Open Office Writer) یک نرم‌افزار پردازشگر کلمات است که برای نوشتن هرجور متنی قابل استفاده است، از نشوتن سریع یک نامهٔ کوتاه گرفته تا ویراستاری یک کتاب چاپی بزرگ. امکاناتی همچون تصاویر و نشان‌ها، جداول، فهرست‌ها، کامل‌کن خودکار، قالب خودکار، لغت‌یاب در لحظه به صورت داخلی در این نرم‌افزار جاسازی شده است. Writer اپن‌آفیس به اندازهٔ کافی قوی است که حتی بتواند طراحی یک روزنامه را بر عهده بگیرد و امکانات آن فقط به تخیل شما محدود می‌شود، در حقیقت می‌توان گفت کاتب اپن‌آفیس همهٔ کارهای مایکروسافت ورد را انجام می‌دهد.
کاتب اپن‌آفیس می‌تواند محدودهٔ وسیعی از قالب‌های نوشتاری مختلف را باز، ویرایش و بنویسد، حتی نسخه‌های مختلف مایکروسافت ورد، از جمله مایکروسافت آفیس ۹۷، ایکس‌پی، ۲۰۰۳ و ۲۰۰۷.

با استفاده از Calc اپن‌آفیس می‌توانید اعداد را تحت سلطهٔ خود قرار دهید. این نرم‌افزار صفحه‌گسترده (SpreadSheet)، هر ابزاری را که برای محاسبه، آنالیز، خلاصه‌سازی و ارائهٔ داده‌های عددی یا نموداری خود نیاز دارید، به شما عرضه می‌کند. سیستم کامل کمک (Help) داخلی به شما کمک می‌کند که فرمول‌های پیچیده را به راحتی وارد کنید. دیگر ابزارهای حرفه‌ای فقط چند کلیک با شما فاصله دارند. می‌توانید بوسیلهٔ یکی از چارت‌های دوبعدی و سه‌بعدی از میان ۱۳ دستهٔ آن، خط‌ها، ناحیه‌ها، ستون‌ها و ... را نمایش دهید.

نرم‌افزار معادل MS PowerPoint در اپن‌آفیس، Impress نام دارد، ایمپرس اپن‌آفیس یکی از سریع‌ترین و قدرتمندترین راه حل‌ها برای ایجاد ارائه‌های چندرسانه‌ای و همایش‌ها است. ارائه‌های شما می‌تواند یکی از ۱۰۰ها جلوه‌های ویژه یا انیمیشن‌های Impress را دارا باشد.

همانطور که از نام اپن آفیس مشخص است، Openoffice.Org (ملغب به OoO) یک از بازترین و آزادترین بسته‌های نرم‌افزاری اداری است:
- مجوز اپن‌آفیس کاملا آزاد است و نگرانی در مورد آن وجود ندارد
- اپن‌آفیس بیشتر زبان‌ها را پشتیبانی می‌کند و فارسی یکی از زبان‌های این گستره است
- موجود در همهٔ پلتفرم‌ها و سیستم‌عامل‌ها (ویندوز - مک - لینوکس)
- اولین بستهٔ نرم‌افزاری اداری که قالب OpenDocument را پشتیبانی کرد
- منبع و کد نرم‌افزار به صورت رایگان ارائه می‌شود و تحت مجوز OSI است

اپن‌آفیس یعنی کیفیت:
- ریشه و پایهٔ اولیهٔ اپن‌آفیس به ۲۰ سال قبل برمی‌گردد، پس پشت اپن‌آفیس تجربهٔ بزرگی قرار دارد
- صدها هزار نفر در این پروژه درگیر هستید، آنرا توسعه می‌دهند، تست می‌کنند و اشکالات آنرا ارجاع می‌دهند
- با پروسهٔ توسعهٔ کاملا باز - اپن آفیس چیزی برای پنهان کردن ندارد - هرآنچه که می‌بینید، همان است

اپن‌آفیس دوستانه است:
- ظاهر نرم‌افزار بسیار آشناست و قابل استفاده برای هرکاربر جدیدی که حتی برای اولین بار از آن استفاده می‌کند
- هر گزینه و هر امکانی دقیقا در همان جایی است که باید باشد، هزاران و هزاران کاربر آنرا تست کرده‌اند و به توسعه‌دهندگان گزارش داده‌اند
- اپن‌آفیس توسط یک گروه جهانی از داوطلبان پشتیبانی می‌شود، فقط برای کمک به کاربران جدید و گسترش نرم‌افزارهای آزاد

سیستم موردنیاز:
- ۱۲۸ مگابایت رم
- ۲۰۰ مگابایت فضای خالی هارد دیسک
- کارت گرافیکی و مانیتور با رزولوشن ۸۰۰ در ۶۰۰ و ۲۵۶ رنگ!!

لینک دانلود اپن آفیس نسخهٔ ۳.۱ نهایی (با حجم ۱۳۴ مگابایت)
منبع: سیستم ایران (به نقل از سافت‌پدیا)