اوبونتو سیستم عاملی که بر پایه گنو/لینوکس منتشر می شود هر ۶ ماه یکبار در ماه های آوریل و اکتبر نسخه جدیدی را به دنیای اوپن سورس معرفی می کند. آخرین نسخه ی آن ۲ هفته پیش با اسم رمز Jaunty Jackalope یا خرگوش شاخدار از طرف شرکت کنونیکال عرضه شد که به رسم هر ۶ ماه بعد از انتشار به مناسبت نسخه جدید جشن ها و همایش هایی در سراسر جهان در شهرها و کشورهای مختلف برگزار می شود.


کشور ایران نیز از این موضوع استثنا نبوده و همچون ۳ سال گذشته به همت گروه کاربران اوبونتو فارسی دیروز پنح شنبه این جشن برگزار شد. جشن انتشار اوبونتو ایران که یکی از ۱۰ جشن برگزار شده در آسیا بود در خانه معلم تهران با جمعیتی بالغ بر ۱۰۰ نفر با حضور علاقه مندان به گنو/لینوکس و نرم افزارهای اوپن سورس و همچنین کاربرانی از اصفهان لاگ، مشهد لاگ، خوزستان لاگ و تهران لاگ با حمایت و پشتیبانی گروه شرکت های داتک برگزار شد.


 

این برنامه که از ساعت ۱۰ صبح تا ۲ بعدازظهر برگزار شد با مدیریت علی طریحی به دوستان و حضار معرفی و در پی آن با سخنرانی مهدی حسن پور مدیریت تیم فارسی زبان اوبونتو با موضوع معرفی اوبونتو و شرکت کنونیکال و معرفی تیم فارسی اوبونتو ادامه یافت.

 

بعد از آن حضار شاهد معرفی امکانات و قابلیت های جدید اوبونتو ۹.۰۴ توسط سعید زبردست بودند و در انتهای بخش اول جشن میزکار سه بعدی کامپیز فیوژن توسط مجید سلامت از سرپرستان گروه کاربران لینوکس اصفهان‌ ( اصفهان لاگ) معرفی شد.

 

پس از آن یک استراحت مختصر و از حضار پذیرایی شد. در ادامه کوبونتو و قابلیت های جدید آن در نسخه ۹.۰۴ و میزکار KDE توسط محمد رضا میردامادی ( مدیریت گروه کاربران لینوکس مشهد - مشهد لاگ) و جلوه های ویژه و میزکار سه بعدی در KDE توسط روزبه شفیعی (از اعضای ارشداصفهان لاگ) معرفی شدند. پس از آن سمیناری توسط مهرداد مومنی (از اعضای ارشد مشهد لاگ) در رابطه با روند توسعه و برنامه های اوپن سورس Mdic ، Bilbo و Choqok ارائه شد و در نهایت هم برنامه با صحبت های بهرام سیادتی در مورد پروژه OSPdev.net خاتمه یافت و در پایان از حضار با نهاری که توسط شرکت داتک تدارک دیده شده بود پذیرایی شد.

 

این جشن انتشار هر ۶ ماه یکبار به مناسبت انتشار جدید اوبونتو در تهران به همت تیم فارسی زبان اوبونتو همراه با دیگر نقاط دنیا به منظور آشنایی کاربران با اوبونتو و دید و بازدید کاربران از سراسر ایران برگزار می شود.

سایت رسمی اوبونتو گنو/لینوکس

سایت رسمی تیم فارسی زبان اوبونتو

انجمن های گفتگوی تیم فارسی اوبونتو

دانلود نسخه ۹۰۴ اوبونتو