حمید خان‌زاده- دنیای كامپیوتر و ارتباطات
ممكن است بسیاری از دوستان و خوانندگان این مطلب، داغ دیده ویندوز ویستا باشند. ویستا با آن همه عظمت، رنگ و لعاب و هیاهو به بازارهای جهانی وارد شد و در مدت كوتاهی همه دلبری‌هایش تبدیل به دلفریبی شد. قصد ندارم بگویم مایكروسافت معایب ویستا را پشت رنگ و لعاب آن پنهان كرده است، تمام ضعف‌های ویستا كاریست ناخواسته و پیدایش آنها از روی عمد نبوده اما در واقع ویستا بزودی كنار گذاشته خواهد شد و بسیاری از كاربران آن باید چشم انتظار سیستم‌عامل دیگری باشند.

بقیه در ادامه مطلب

سیستم‌عاملی كه در زمان تالیف این مقاله نسخه بتای آن برای دانلود در سایت مایكروسافت برای مدتی كوتاه قرار داده شد تا مشتاقان اهل مایكروسافت اندكی آن را بالا و پایین كنند و به نقاط قوت آن پی ‌ببرند و دمی را با او خوش باشند. مایكروسافت ویندوز جدید خود را ویندوز 7 نامیده است و زمان انتشار نسخه نهایی آن را ماه مه 2009 اعلام كرده است و علت نامگذاری آن نیز به دلیل تكامل نسل سیستم‌عامل‌های ویندوز از ابتدا تاكنون است. اولین سیستم‌عامل ویندوز مایكروسافت ویندوز 95 بود و سپس ویندوز 98 و ME و ویندوز NT و مدتی ویندوز 2000 و XP و همفتمین سیستم‌عامل آن، اكنون ویندوز 7 است.

لابد سئوال می‌كنید كه ویندوز ویستا چرا در این بین نیست. من تصور می‌كنم مایكروسافت برای اینكه در كارنامه سیستم‌عامل‌های خود از ویستا نامی برده نشود و كارنامه خود را خراب نكند، آن را در بین آنها جای نداده تا تصویری از ویستا در میان سیستم‌عامل‌ها باقی نماند، از این رو نام ویستا از بین رفته است. اكنون زمان آن فرا رسیده تا بگوییم نسخه كامل ویندوز 7، فرزند خلف مایكروسافت بزودی به بازارهای جهانی خواهد آمد و دلگیری كاربران از ویندوز ویستا را خواهد شست. با توجه به انتشار مقالات مختلف از ویژگی‌های ویندوز 7 از نكات تكراری و مختصر صرف‌نظر و یا آنها را به صورت كامل‌تری توضیح خواهم داد.

ویندوز 7 را به چند دلیل می‌توانید جایگزین ویستا كنید:
1- UAC مهربان‌تر شده است
UAC یا همان User Account Control یكی از تكنیك‌های جدید مایكروسافت است و قرار بود امنیت ویندوز ویستا را بیشتر از دیگر ویندوزها تضمین كند، اما وجود آن كاربران را آزار می‌داد. سئوال‌های پی در پی قبل از اجرا شدن هر برنامه برای كاربران خوشایند نبود اما ویندوز 7 نیز بدون این تكنیك ساخته نشده بلكه در آن بهینه‌سازی صورت گرفته است به طوری كه رفتارهای كاربر كه باعث ایجاد تغییر در سیستم می‌شود را UAC اجازه ادامه كار خواهد داد و تنها زمانی كه برنامه‌ای بدون درخواست كاربر سعی بر ایجاد تغییر در سیستم را داشته باشد از كاربر برای تایید آن سئوال خواهد شد.

2- همزیستی كامل با كارت‌های گرافیكی
ویندوز XP با اكثر كارت‌های گرافیكی سازگاری داشت. رایانه شخصی من دارای 3 كارت گرافیك است: NVidia و ATI و Matrox، ویندوز XP به راحتی می‌توانست تصویر desktop را بكشد و در سه مانیتور به راحتی برایم نمایش دهد. زمانی كه ویندوز را به ویستا تغییر دادم متوجه شدم كه دیگر نمی‌توانم از چند مانیتور استفاده كنم. زمانی كه مشكل را با مایكروسافت درمیان گذاشتم آنها به من پیشنهاد دادند برای استفاده از این قابلیت ویندوز باید هر سه كارت گرافیك را از یك مدل و مارك انتخاب كنم و از قابلیت گذشته ویندوز XP دیگر خبری نبود. اما ویندوز 7 مشكل ویندوز ویستا را ندارد و امكان كشیدن تصویر توسط سه كارت گرافیك ناهماهنگ و با مارك‌های مختلف را به ویندوز مایكروسافت برگردانده، قابلیتی كه در ویندوز XP وجود داشت و در ویندوز ویستا وجود نداشت.

3- ابزارهای بی مصرف
ویندوز ویستا دارای ابزارهای جانبی فراوانی بود. از آن جمله برنامه تماس‌ها، برنامه اصلاح تصاویر و برنامه تقویم روزانه و ابزارهای دیگر از این قبیل، این موضوع برای سازندگان این برنامه‌ها خوشایند نبود و ویستا آنها را به رایگان در اختیار كاربران قرار می‌داد. البته آنها برنامه‌های كاربردی كامل و كافی نبودند و توام با مشكل مواجه بودند. ویندوز 7 اینگونه ابزارهای اضافی را ندارد و آنها را به صورت رایگان در سایت خود قرار داده تا كاربران آنها را دانلود و نصب كنند، با این حركت مایكروسافت به كاربرانش حق انتخاب داده كه از برنامه‌های ارائه شده این شركت استفاده كننده یا مانند ویندوز XP از برنامه‌های دیگر شركت‌های نرم‌افزاری استفاده کنند.

4- بهینه‌سازی مدت زمان بارگذاری
دیگر ویژگی ویندوز 7 نسبت به ویندوز ویستا مدت زمان بارگذاری آن است. معمولا كاربران خانگی در انتهای روز سیستم خود را خاموش می‌كنند و روز بعد برای شروع كار سیستم را روشن می‌كنند. مدت زمان به دلیل طولانی بودن مدت زمان انتظار برای بارگذاری ویندوز ویستا این مسئله برای كاربران ویستا آزار دهنده شده است، از این رو سخنگوی مایكروسافت، به هدف این شركت، یعنی پایین بردن مدت زمان بارگذاری ویندوز 7 نسبت به ویندوز ویستا در سخنان خود اشاره كرده است. وی گفته است در حال حاضر ویندوز 7 بتا در مدت زمان 15 ثانیه بارگذاری می‌شود اما ویندوز ویستا مدت زمان دو برابر را برای بارگذاری طی می‌كند، همچنین این سخنگو افزوده است كه هدف اصلی آنها نگه داشتن ویندوز 7 نسخه اصلی در مدت زمان نسخه بتا است و در صورت تغییر احتمالی در آن به هر حال ویندوز 7 از ویندوز ویستا سریع‌تر بارگذاری خواهد شد.

5- كنترل پیغام‌های ویندوز
در ویندوز XP و ویستا شما قادر بودید پیغام‌هایی كه به صورت بالن در system try ظاهر می‌شد را غیرفعال كنید در حالی كه بسیاری از اینگونه پیغام‌ها بسیار حساس بودند و كاربر از آنها غافل می‌شد. در ویندوز 7 این اشتباه برطرف شده، به طوری كه به كاربر اجازه داده می‌شود كه چه نوع پیامی و از كدام نرم‌افزار غیرفعال یا فعال شود. به تصویر 1 توجه كنید:6- بهینه‌سازی پنجره پیغام‌های امنیتی
در ویندوز ویستا چندین آیكن مربوط به پیغام‌های امنیتی داشتید كه از طریق System Try قابل مشاهده بودند و برای هر تنظیم و پیغام امنیتی می‌بایست یك پنجره جداگانه باز می‌شد و این برای كاربر خسته‌كننده بود اما در ویندوز 7 همانگونه كه در شكل 2 قابل مشاهده است برای تنظیمات دیواره آتش و ویندوز Defender و بروزرسانی ویندوز و سایر تنظیمات و موارد دیگر همگی در یك پنجره قابل مشاهده است. با كلیك كردن بر روی گزینه Open Action Center می‌توانید تنظیمات دلخواه و مطمئنی برای ویندوز خود انتخاب كنید مانند: فعال یا غیرفعال بودن بروزرسانی ویندوز، فعال یا غیرفعال بودن دیواره آتش و یا اینكه ضدویروس بر روی سیستم شما نصب شده است یا خیر و ... مطابق تصویر 3.


7- چیدمان پنجره‌ها در كنار هم
ممكن است زمانی لازم باشد كه پنجره‌های باز شده خود را در ویندوز در كنار هم قرار دهید. مثلا زمانی كه می‌خواهید 2 فایل متنی را با یكدیگر مقایسه كنید و یا زمانی كه برنامه‌ای در حال اجرا است و شما می‌خواهید به كار دیگری رسیدگی كنید و از برنامه در حال اجرا نیز غافل نشوید. در دیگر نسخه‌های ویندوز این عمل برای یك یا چند پنجره از دیگر پنجره‌ها باید به صورت دستی انجام می‌شد اما در ویندوز 7 به سادگی می‌توانید با درگ پنجره به هر گوشه از تصویر آن را در پیش روی خود ببینید و پنجره به صورت اتوماتیك تغییر اندازه می‌دهد با توجه به تصویر 4 متوجه این قابلیت خواهید شد.8- دسترسی آسان‌تر به شبكه خانگی
برای كاربران خانگی بدون داشتن دانش فنی از شبكه عملیات ایجاد شبكه محلی در ویندوز ویستا بین یك یا چند كامپیوتر كاری دشوار است. ویندوز 7 این مشكل را از پیش پای آنها برداشته است. آنها به راحتی می‌توانند با ساخت یك گروه محلی در بین كامپیوترها یكدیگر را به سادگی در شبكه محلی پیدا كنند و اطلاعات خود را به اشتراك بگذارند. حتی مدیاپلیر ویندوز 7 نیز می‌تواند با بهره‌گیری از شبكه به وجود آمده برای آلبوم‌های موسیقی به اشتراك گذاشته شده لیست بسازد و آنها را پخش كند. همچنین اتصال به شبكه بی‌سیم نیز تنها با كلیك بر روی آیكون وای‌- فای از system try و انتخاب شبكه از لیست ختم می‌شود، این كوتاه‌ترین راه ممكن اتصال به شبكه بی‌سیم به نظر می‌رسد تا باز كردن پنجره و ساخت connection بین شما و شبكه بی‌سیم در ویندوز ویستا!

9- معنی واقعی Taskbar
این بار ظاهر این قسمت در ویندوز دستخوش تغییرات اساسی شده است. به طور مثال در ویندوز و با كلیك برو روی آیكون مرورگر اینترنت در Taskbar قادر بودید صفحات باز را در یك لیست كوچك آنها را مشاهده كنید. در ویندوز 7 این لیست با سایز بزرگ‌تر و همراه با آیكون مربوط به آن صفحه آمده است. این تنها تغییر نیست، مثلا اگر در یكی از پنجره‌ها فیلمی در حال پخش شدن است در این لیست نیز فیلم را در حالت نمایش به شما نشان می‌دهد و یا زمانی كه شما روی آیكون مرورگر اینترنت در Taskbar كلیك راست را می‌زنید می‌توانید تاریخچه‌ای از سایت‌های مرور شده را نیز مشاهده كنید، با توجه به تصویر 5 این گزینه قابل مشاهده است.