ایتنا - شركت نوكیا به منظور برقراری ارتباط توسعه دهندگان نرم‌افزاری با ابزارها، اطلاعات فنی، پشتیبانی و كانال‌های توزیع در سراسر جهان، اقدام به راه‌اندازی برنامه جهانی توسعه دهندگان نوكیا فوروم شركت نوكیا از طریق فوروم نوکیا ( Forum Nokia ) كرده است.از اقدامات این فوروم می توان به ارایه پشتیبانی های فنی و توسعه تجاری به طراحان و برنامه نویسان نرم افزار برای تولید سرویس ها و برنامه های كاربردی مفید در سراسر جهان اشاره كرد.
به این ترتیب مسابقه‌ای با همكاری فوروم نوكیا برای گردهمایی همه مبتكران در زمینه طراحی و توسعه نرم افزارهای كاربردی در تاریخ 28-29 آوریل در موناكو در كنفرانس توسعه دهندگان برنامه های نوكیا برگزار شد و گروه های توسعه دهنده برتر از سراسر جهان برای ساخت برنامه های متنوع به مبارزه پرداختند كه در نهایت پس از گذشت 24 ساعت، دیوید امانوئل كاسترو گواررو از مكزیك به عنوان برنده نخست مسابقه انتخاب شد.

مسابقه جهانی توسعه دهندگان، برنامه نویسان سراسر دنیا را برای تولید برنامه های مفید در راستای ساخت جامعه ای بهتر به چالش می كشد . این مسابقه دارای سه گروه مختلف است و شركت كنندگان بسته به علاقه خود در یكی از گروهها شركت می كنند كه شامل خلاقیت در اینترنت، فلاش (Flash) و بازارهای نوظهور می شود.

در بخش خلاقیت در اینترنت، هدف اصلی تبدیل ایده های مشتری- مدار به برنامه های واقعی بر روی دستگاههای نوكیا است. در قست فلاش (Flash) بر ساخت برنامه های چندرسانه ای موبایل بر روی سیستم عامل S60 تمركز می شود و در بخش بازارهای نوظهور، توسعه دهندگان را به تولید برنامه های مورد نیاز مناطق روستایی سوق می دهد.
جایزه این مسابقه در سال 2009 ، بیش از 250 هزار دلار ارزش دارد ضمن آنکه برندگان در راستای توزیع نرم افزارهای کاربردی شان نیز حمایت می شوند. دیوید امانوئل كاسترو گواررو از مكزیك هفته گذشته طی مراسمی به عنوان یکی از برندگان برتر مسابقه طراحی برنامه های كاربردی برای Widget گوشی N97 نوكیا معرفی شد.
N97 نوكیا كه قرار است در ماه ژوئن رسما معرفی شود دارای قابلیتهای پیشرفته دسترسی به اینترنت، صفحه نمایش 3.5 اینچی لمسی و صفحه كلید كامل QWERTY است.
دیوید امانوئل كاسترو گواررو می گوید: این بسیار هیجان انگیز كه برنامه من توسط میلیون ها كاربر گوشی های نوكیا استفاده می شود و این تجربه بزرگی برای كارهای آینده است.

پكا پوهیاكالیو، مدیر ارشد بخش سرویسهای نوكیا می گوید: ما بیش از 1300 تقاضا دریافت كردیم . هدف آن بود که بهترین توسعه دهندگان فوروم نوكیا در این كار مشاركت كرده و برنامه های مفیدی را تولید كنند که حاصل هیجان انگیز آن تماشای طراحی برنامه ها در جلوی چشم حاضران كنفرانس بود.
برای دسترسی به اطلاعات بیشتر می توانید به سایت www.forum.nokia.com مراجعه كنید.